Olej z wisiołka potrzebny od zaraz

W suplementacji pacjentów stawiam na naturalność.
Jeśli da się dostarczyć witaminy/minerały w sposób naturalny to wybieram to źródło.
W ostatnim czasie do suplementacji moich podopiecznych włączam olej z wiesiołka
Zauważyłam ogromny potencjał tego oleju i jego właściwości na organizm – a w szczególności na skórę.

A co to takiego ten olej?

Olej z wiesiołka otrzymuje się z nasion wiesiołka dwuletniego (Oenothera biennis L.). Wiesiołek to dość popularna roślina pochodząca z Ameryki Północnej i Południowej, często używana do leczenia siniaków, ran, problemów skórnych. Otrzymywany jest z nasion, poprzez wytłaczanie na zimno lub ekstrakcję rozpuszczalnikową. Ma żółty kolor i orzechowo-zbożowy smak.

Swoje cenne właściwości wiesiołek zawdzięcza dzięki obecności:
  • nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-6 (kwas linolowy i kwas γ-linolowy)
  • kwasowi oleinowemu, palmitynowemu i stearynowemu
  • witaminy E
  • cynku, selenu, wapnia, magnezu
 

Kwas linolowy

Reguluje działanie gruczołów łojowych, redukuje nadmierną szorstkość skóry oraz pozwala na szybszą jej regenerację. Leczy stany zapalne naskórka – powoduje zmniejszenie wyprysków i powstawania niedoskonałości. Usprawnia metabolizm, tym samym prowadząc do spadku masy ciała. Ponadto LA jest prekursorem hormonów tkankowych. Hormony tkankowe sterują pracą narządów lokalnie i pozanerwowo. Należą do nich hormony wpływające na pracę układu pokarmowego np. gastryna, cholecystokinina czy sekretyn.

Kwas oleinowy, palmitynowy i stearynowy

Kwas oleinowy niejako chroni przed miażdżycą, stanowiąc naturalną broń organizmu Obniża cholesterol i trójglicerydy we krwi. Przez to można go nazwać remedium przeciwmiażdżycowym. Kwas palmitynowy zmiękcza i odmładza skórę, zaś kwas stearynowy działa ochronnie na skórę i zapobiega utracie wody z naskórka.

Witamina E

Jest antyoksydantem, którego głównym zadaniem jest ochrona ludzkich komórek przed procesem starzenia. Jako przeciwutlenicz witamina E niweluje wolne rodniki, które są odpowiedzialne za powstawanie zmarszczek i szybsze starzenie się skóry. Dodatkowo witamina E silnie regeneruje skórę oraz koi podrażnienia, ma też duże znaczenie w procesie gojenia ran i odbudowy skóry.
„Przydatną” funkcją witaminy E jest wspomaganie erytrocytów, czyli czerwonych krwinek. Chroni je przed rozpadem oraz wspomaga transport tlenu. Witamina E wykazuje również działanie angioprotekcyjne. Oznacza to, że wzmacnia ściany naczyń krwionośnych i chroni je przed rozpadem. Hamuje także utlenianie cholesterolu LDL, przez co przeciwdziała tworzeniu się blaszki miażdżycowej. Korzystanie wpływa na płodność.
 

Cynk, selen, wapń, magnez

Cynk w organizmie pełni szereg istotnych funkcji. Jest składnikiem kilkuset enzymów, m.in. enzymów antyoksydacyjnych czy tych biorących udział w biosyntezie białka, kwasów nukleinowych oraz czerwonych krwinek.
Dobrze radzi sobie z uszkodzeniami, przyspiesza gojenie się ran, usuwa przebarwienia różnego rodzaju.
Selen wchodzi w skład aminokwasów, które budują kluczowe dla wielu przemian metabolicznych enzymy. Chroni komórki przed stresem oksydacyjnym i wywiera wpływ na działanie układu immunologicznego. Hamuje podział komórek nowotworowych i działa ochronnie na neurony i komórki mięśnia sercowego. Selen dość znacząco wpływa na utrzymanie gładkiej i elastycznej skóry, mocnych i trwałych paznokci i pięknych włosów. 
Wapń pełni funkcje budulcowe i motoryczne, bierze udział w regulacji hormonalnej i metabolicznej, wpływa na przewodzenie neuronalne oraz reguluje szereg procesów istotnych w zachowaniu równowagi i dobrostanu organizmu.
Wpływa także na kurczliwość mięśni, co z kolei przekłada się m.in. na miarową pracę serca. Odpowiednia ilość wapnia w organizmie wspomaga proces nawilżania skóry i przyczynia się do jej napięcia. Wapń uszczelnia naskórek, zapobiegając jednocześnie utracie przez niego wody. Jego zadaniem jest stymulacja procesów regeneracji skóry, dzięki której jej bariera ochronna jest mocniejsza.
Magnez aktywuje kilkaset enzymów w przemianach wewnątrzkomórkowych, uczestniczy w syntezie białka, przewodzeniu impulsów nerwowych i skurczu mięśni, bierze udział w procesach termoregulacji i regulacji ciśnienia tętniczego krwi oraz ma istotne znaczenie w mineralnej gospodarce kości.  Magnez ma bardzo duże powiązanie z gruczołami łojowymi a dokładniej mówiąc jego niedobory mogą prowadzić do ich większej aktywności; wpływa także na odbudowę naskórka.
 

W mojej praktyce gabinetowej najczęściej sprawdza się w walce z niedoskonałościami skórnymi oraz łagodzeniu objawów PMS. Doskonale także obniża cholesterol całkowity i frakcję LDL.

Inne właściwości oleju z wiesiołka:

  • silnie nawilża
  • zmniejsza utratę wilgoci
  • wzmacnia bariery ochronne skóry
  • reguluje wydzielanie sebum
  • łagodzi podrażnienia
  • wspomaga leczenie chorób skóry, w tym AZS
  • przyspiesza gojenie się ran
  • poprawia strukturę i elastyczność skóry
  • przeciwdziała suchości, podrażnieniom i zmarszczkom
Olej z wiesiołka przyspiesza także spalanie tkanki tłuszczowej i zapobiega odkładaniu się tłuszczu w komórkach. Zawarte w nim kwasy tłuszczowe aktywują metabolizm, a jednocześnie wspomagają przekształcanie złogów tłuszczu w energię cieplną. Dlatego stosowanie oleju z nasion wiesiołka polecane jest jako kuracja wspomagająca utratę wagi.

Dawkowanie

Standardowe dawkowanie to 1-2 łyżki oleju dziennie. Leczniczo i czasowo można tą dawkę zwiększać.
Najlepiej przyjmować olej z wiesiołka w postaci płynnej, kapsułki mogą być zafałszowane i zawierać niewielka ilość oleju w kapsułce – ALE to zależy od firmy. Dlatego zawsze warto czytać składy.

A Ty, suplementujesz olej z wiesiołka?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *