
A co to takiego ten olej?
Olej z wiesiołka otrzymuje się z nasion wiesiołka dwuletniego (Oenothera biennis L.). Wiesiołek to dość popularna roślina pochodząca z Ameryki Północnej i Południowej, często używana do leczenia siniaków, ran, problemów skórnych. Otrzymywany jest z nasion, poprzez wytłaczanie na zimno lub ekstrakcję rozpuszczalnikową. Ma żółty kolor i orzechowo-zbożowy smak.
- nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-6 (kwas linolowy i kwas γ-linolowy)
- kwasowi oleinowemu, palmitynowemu i stearynowemu
- witaminy E
- cynku, selenu, wapnia, magnezu
Kwas linolowy
Reguluje działanie gruczołów łojowych, redukuje nadmierną szorstkość skóry oraz pozwala na szybszą jej regenerację. Leczy stany zapalne naskórka – powoduje zmniejszenie wyprysków i powstawania niedoskonałości. Usprawnia metabolizm, tym samym prowadząc do spadku masy ciała. Ponadto LA jest prekursorem hormonów tkankowych. Hormony tkankowe sterują pracą narządów lokalnie i pozanerwowo. Należą do nich hormony wpływające na pracę układu pokarmowego np. gastryna, cholecystokinina czy sekretyn.
Kwas oleinowy, palmitynowy i stearynowy
Kwas oleinowy niejako chroni przed miażdżycą, stanowiąc naturalną broń organizmu Obniża cholesterol i trójglicerydy we krwi. Przez to można go nazwać remedium przeciwmiażdżycowym. Kwas palmitynowy zmiękcza i odmładza skórę, zaś kwas stearynowy działa ochronnie na skórę i zapobiega utracie wody z naskórka.
Witamina E
Cynk, selen, wapń, magnez
W mojej praktyce gabinetowej najczęściej sprawdza się w walce z niedoskonałościami skórnymi oraz łagodzeniu objawów PMS. Doskonale także obniża cholesterol całkowity i frakcję LDL.
Inne właściwości oleju z wiesiołka:
- silnie nawilża
- zmniejsza utratę wilgoci
- wzmacnia bariery ochronne skóry
- reguluje wydzielanie sebum
- łagodzi podrażnienia
- wspomaga leczenie chorób skóry, w tym AZS
- przyspiesza gojenie się ran
- poprawia strukturę i elastyczność skóry
- przeciwdziała suchości, podrażnieniom i zmarszczkom
Dawkowanie
A Ty, suplementujesz olej z wiesiołka?