Jakie czynniki wpływaja na redukcję lub jej brak ?

Dla większości z Nas temat jest prosty – jeść mniej i waga sama zleci.
Owszem, w wielu przypadkach tak będzie. A co jeśli już obcięła(e)ś kalorie a waga nie chce spadać ? Na co zwrócić uwagę ? Przede wszystkim na styl życia !
* w tym poście są brane pod uwagę czynniki nie chorobowe. O czynnikach chorobowych i zaburzeniach zdrowia będzie osobny post.

Stres

Stres ogranicza zdolność organizmu do produkcji energii oraz hamuje przemianę materii, przez co utrata kilogramów jest utrudniona. Dzieje się tak głównie za sprawą kortyzolu, ale w sytuacji stresowej swój udział ma również dopamina. Długotrwały stres powoduje, że poziom kortyzolu we krwi jest nieustannie zbyt wysoki, a to z kolei zwiększa wytwarzanie insuliny. Hormon ten odpowiedzialny jest za transport glukozy do komórek, gdzie niewykorzystana energia zamieniana jest w tłuszcz.

Często też przy stresie mimowolnie (lub nie:)) zajadamy emocje, nie kontrolując ilości spożywanego jedzenia.

A może problem jednak leży w kaloriach?

To jest podstawa. Deficyt kaloryczny. Żeby schudnąć trzeba dostarczać mniej niż organizm potrzebuje. Często zaś deficyt jest zbyt restrykcyjny i pojawia się błędne koło – jem daną pulę kalorii i nie chudnę to zmniejszam ich ilość jeszcze bardziej. Skutkiem takiego postępowania jest najczęściej brak redukcji i stres organizmu. Organizm gromadzi wtedy dostarczaną – za małą -ilość kalorii „obawiając” się, że skoro juz teraz energii z jedzenia ma mało, to potem może być jeszcze mnie. I gromadzi zapasy energii, czyli tkankę tłuszczową. Dlatego dietę „tysiąc kalorii” nie mają efektu.

Regeneracja i sen

Sen to nie strata czasu, jak myślą co poniektórzy. Dobra jakość snu ma wpływ na hormony odpowiedzialne za łaknienie i sytość – leptynę i grelinę.
Leptyna odpowiada za hamowanie łaknienia, natomiast grelina podnosi poziom głodu. Brak snu powoduje podniesienie poziomu leptyny i jednoczesne zmniejszenie poziomu greliny, a co za tym idzie trudny do wyhamowania i zaspokojenia apetyt. Leptyna powoduje również obniżenie poziomu insuliny we krwi. Im więcej leptyny, tym mniej insuliny. W momencie braku snu i jednoczesnym zwiększaniu się poziomu greliny w organizmie nie tylko zwiększa nam się łaknienie, ale również następuje odkładanie się dużej ilości energii w tkance tłuszczowej, co w konsekwencji objawia się tyciem.
Druga sprawa to że jeśli mało śpimy, a dzień jest długi to mamy więcej czasu na jedzenie i potrzebujemy wtedy więcej posiłków, które końcowo nie zawsze są pełnowartościowe.

Aktywność fizyczna

Brak ruchu lub jego zbyt mała ilość to jeden z kluczowych czynników braku efektywności w redukcji. U większości osób dopiero ruch – czy to w pracy czy poza nią – pozwala na większą/szybszą redukcję.
Co zatem zrobić ? Ruszyć się z fotela. Każda aktywność fizyczna jest dobra – ale skuteczna tylko taka, którą się wykonuje systematycznie i z chęcią. Aktywnością fizyczną będzie więc umycie okien, posprzątanie domu ale też spacer z psem czy jazda na rowerze.
A czy zatem da się schudnąć bez ruchu ?I tak nie – zależy od przypadku. Jest to możliwe, ale może trwać dłużej i wtedy też koniecznie jest dogranie odżywiania, częściej ciut bardziej restrykcyjnie.

Motywacja/Podejście

Wiara czyni cuda – każde dziecko zna ten cytat. I tak po troszce jest.
Robiąc cokolwiek na siłę, wbrew sobie to na dłuższą metę to nie wyjdzie.
Ważne jest jest aby wierzyć w siebie i w to co się robi. Robić to przede wszystkim dla siebie !
Oraz być cierpliwym – efekty nie zawsze przyjdą od razu. Zawsze powtarzam, że odchudzanie to nauka cierpliwości. Ważna jest droga do celu a nie tylko sam cel.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *